Česká Přirovnání - o projektu přirovnání
Ceskaprirovnani.cz - největší databáze přirovnání na internetu

o projektu

Právě se nacházíte na stránkách s českými přirovnáními. V budoucnu zde naleznete největší databázi českých přirovnání. Pokud znáte nějaké přirovnání, budeme rádi, když se o něj podělíte s ostatními prostředními těchto stránek. Přirovnání je možné vkládat po přihlášení nebo prostřednictvím rychlého vkládání. Pokud budete přihlášeni, budete u přirovnání uvedeni jako autoři a budete vedeni ve všech statistikách.

co to je přirovnání

Přirovnání je pojmenování na základě srovnání, podobnosti dvou subjektů. Působí jako oživení projevu: otevírá široké pole lidské představivosti a činí náš projev mnohem rozmanitější a zajímavější.

Přirovnání v češtině

Přirovnání se nejčastěji tvoří pomocí částice jako:

- „je chytrý jako liška“
- „bystrý jako rys“
- „starý jako Metuzalém“

Existuje však mnoho jiných způsobů jak přirovnání vytvářet:

- za – má sílu za koně
- komparativ + než - má se hůře než pes
- komparativ bez předložky – má se hůře psa
- nad, přes – je chytrý nad lišku
- označení pomocí metafor - baba, tele, křeček

Přirovnání často pracují s nadsázkou, mají velmi zesílený význam: chováš se jako blázen pálí to jako oheň. Význam přirovnávacího slova tak může být poměrně nezřetelný - flek jako Brno (tj. velký jako Brno) pálí jako čert (snad proto, že čert žije v pekle?) rýma jako hrom (hlučná, silná jako hrom) Někdy může docházet až k úplné desémantizaci (ztrátě významu) a přirovnání zůstává pouze zveličovací, zdůrazňovací, expresivní smysl - přirovnání jako prase, jako sviňa apod. lze spojit prakticky s jakýmkoli výrazem: díra jako prase, opilý jako prase, bolest jako prase atd.

Tento text je převzán z wikipedia.org

koukání koleno osoby prsa fekální šikovnost smrad stání chytrost ostatní vlastnosti ruce ostatní činnosti jasný rychlost pata pohlreich národnost sladký uši zmrzlý smích hlava suchý pohyb ostatní části těla
právní doložka | poslední hledané výrazy
rss | mapa stránek
© Ceskaprirovnani.cz 2011 - 2021 Licence Creative Commons
ceskaprirovnani.cz, jejímž autorem je Pavel Batko, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported .